Patria učiteľom vyššie platy?

Autor: Juraj Kumičák | 25.11.2012 o 17:01 | Karma článku: 15,43 | Prečítané:  317x

V roku 2006 začal vládnuť u nás červený topoľčanec. Zdedil krajinu s najvyšším hospodárskym rastom. Stačili mu dva roky na to, aby tento rast prežral, a to do poslednej omrvinky. A hoci mal v prvých dvoch rokoch dosť možností dvihnúť platy učiteľom, ako i iným profesiám, nič extra sa nestalo. V ďalších dvoch rokoch jeho vlády už nebolo čo prežierať, a tak len skuvíňal na tému krízy a svoje komplexy si liečil na dedinských ihriskách behajúc za loptou.

Dnes ho tu máme opäť. Silnejšieho. A konfrontovaného s požiadavkami na vyššie platy. Sú tieto požiadavky korektné? Logicky - sú. Dôvod je prostý - žiaden politik v dejinách Slovenska si nebral do papule tak často a tak agresívne slová ako „nízke platy", „bieda" či „nízka životná úroveň"  ako topoľčanec. Žiaden politik v dejinách Slovenska toľko nehuckal mantákov a neschopákov do boja proti úspešným. Žiaden politik v dejinách Slovenska toľko neurážal schopných. Topoľčanec dnešných ľudí svojimi zákonmi okráda o časť príjmov, budúcich dôchodcov oberá o ich súkromné peniaze. Predovšetkým však - spôsobom až brutálnym vytvoril hranicu medzi schopnými a neschopnými, a v mene boja proti schopným sľúbil tým ostatným lepší život.

Dnes topoľčanec iba žne to čo zasial. Lenže - je tu problém. Topoľčanec nám všetkým sľúbil istoty. Po skúsenostiach s jeho prvým „vládnutím"  je jedna istota jasná. Po jeho dovládnutí tu bude mesačná krajina. A my opäť budeme čakať na nejakého pravicového chudáka, ktorý skúsi tento socialistický bordel nejako napraviť. Čo z toho vyplýva pre učiteľov? No iba to, že ak sa dosť dôrazne neprihlásia o vyššie mzdy v najbližších dvoch troch rokoch, potom už nebudú mať nárok. Nárok na nič. A už vôbec nie v dobe, keď sa bude krajina čistiť od následkov aktivít sajrajtu zo súmračnej.

Osobne si myslím, že učiteľom patrí výrazne viac ako nejakých 10%. Ten plat totiž nie je iba o aktuálnej životnej úrovni, ale aj o neskorších dôchodkoch. A pokiaľ učitelia tento stav nezmenia, v dôchodkovom veku si to krute odskáču. Na druhej strane - nedá mi neporovnať - nástupná hrubá mzda učiteľa na základnej škole v Rakúsku bola v roku 2008 na úrovni 1.800€, na Slovensku cca. 700€, mzda na konci kariéry učiteľa základnej školy je v Rakúsku 4.000€, na Slovensku 1.200€ (http://download.ei-ie.org/Docs/WebDepot/Teachers%20Pay%202008%20Report.pdf). Ale - tí istí učitelia majú uvedenú mzdu pri týždennom počte hodín 20 v Rakúsku, a 23 na Slovensku. A zároveň - výkonnosť slovenského priemyslu je žalostne nízka. Nemyslím zahraničné firmy, myslím slovenské. Naša schopnosť niečo vyvinúť, vyrobiť a úspešne ponúknuť svetu je žalostná a prvý krok, ako toto zmeniť, je urobiť poriadok v školstve. Neostoja drísty súmračných pinglov, že nie sú peniaze. Ak sú peniaze na futbalové ihrisko, zbytočný dopravno informačný systém, vianočné dôchodky, odkupovanie poisťovne a podobné nezmysly, určite sa nájdu i peniaze na niečo rozumné...

Samozrejme - otázkou je, ako sa ku svojim požiadavkám postavia samotní učitelia. Parafrázujúc majora Halušku „...čo s takým veliteľom čaty, ktorý si nevie urobiť poriadok... von oknom by som ho vyhodil a ešte by som ho za letu do riti nakopal..." skúsim na adresu učiteľov - čo s takými učiteľmi, ktorí sa nedokážu postarať ani sami o seba? Prečo veriť, že sa dokážu postarať o naše deti? Som toho názoru, že každý požíva toľko úcty, koľko si zaslúži. Najbližšie dni ukážu, koľko úcty patrí učiteľom. V tomto štáte je evidentne peňazí dosť. A je len na učiteľoch (sestričkách, hasičoch...), či tieto peniaze si rozdelia kumpáni zo súmračnej, alebo pôjdu do lepších vrecák.

Uvidíme... Nič menej - ak sa teraz učitelia nepostarajú o vyššie platy, neskôr už nebudú mať nárok. Dnes tu vládne mesiáš, ktorý vyhral vďaka drístom o lepšom živote. A je čas brať ho na zodpovednosť. Po pár rokoch jeho vlády už nebude z čoho. A nárok už nebude mať nik.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?