Patria učiteľom vyššie platy?

Autor: Juraj Kumičák | 25.11.2012 o 17:01 | Karma článku: 15,43 | Prečítané:  301x

V roku 2006 začal vládnuť u nás červený topoľčanec. Zdedil krajinu s najvyšším hospodárskym rastom. Stačili mu dva roky na to, aby tento rast prežral, a to do poslednej omrvinky. A hoci mal v prvých dvoch rokoch dosť možností dvihnúť platy učiteľom, ako i iným profesiám, nič extra sa nestalo. V ďalších dvoch rokoch jeho vlády už nebolo čo prežierať, a tak len skuvíňal na tému krízy a svoje komplexy si liečil na dedinských ihriskách behajúc za loptou.

Dnes ho tu máme opäť. Silnejšieho. A konfrontovaného s požiadavkami na vyššie platy. Sú tieto požiadavky korektné? Logicky - sú. Dôvod je prostý - žiaden politik v dejinách Slovenska si nebral do papule tak často a tak agresívne slová ako „nízke platy", „bieda" či „nízka životná úroveň"  ako topoľčanec. Žiaden politik v dejinách Slovenska toľko nehuckal mantákov a neschopákov do boja proti úspešným. Žiaden politik v dejinách Slovenska toľko neurážal schopných. Topoľčanec dnešných ľudí svojimi zákonmi okráda o časť príjmov, budúcich dôchodcov oberá o ich súkromné peniaze. Predovšetkým však - spôsobom až brutálnym vytvoril hranicu medzi schopnými a neschopnými, a v mene boja proti schopným sľúbil tým ostatným lepší život.

Dnes topoľčanec iba žne to čo zasial. Lenže - je tu problém. Topoľčanec nám všetkým sľúbil istoty. Po skúsenostiach s jeho prvým „vládnutím"  je jedna istota jasná. Po jeho dovládnutí tu bude mesačná krajina. A my opäť budeme čakať na nejakého pravicového chudáka, ktorý skúsi tento socialistický bordel nejako napraviť. Čo z toho vyplýva pre učiteľov? No iba to, že ak sa dosť dôrazne neprihlásia o vyššie mzdy v najbližších dvoch troch rokoch, potom už nebudú mať nárok. Nárok na nič. A už vôbec nie v dobe, keď sa bude krajina čistiť od následkov aktivít sajrajtu zo súmračnej.

Osobne si myslím, že učiteľom patrí výrazne viac ako nejakých 10%. Ten plat totiž nie je iba o aktuálnej životnej úrovni, ale aj o neskorších dôchodkoch. A pokiaľ učitelia tento stav nezmenia, v dôchodkovom veku si to krute odskáču. Na druhej strane - nedá mi neporovnať - nástupná hrubá mzda učiteľa na základnej škole v Rakúsku bola v roku 2008 na úrovni 1.800€, na Slovensku cca. 700€, mzda na konci kariéry učiteľa základnej školy je v Rakúsku 4.000€, na Slovensku 1.200€ (http://download.ei-ie.org/Docs/WebDepot/Teachers%20Pay%202008%20Report.pdf). Ale - tí istí učitelia majú uvedenú mzdu pri týždennom počte hodín 20 v Rakúsku, a 23 na Slovensku. A zároveň - výkonnosť slovenského priemyslu je žalostne nízka. Nemyslím zahraničné firmy, myslím slovenské. Naša schopnosť niečo vyvinúť, vyrobiť a úspešne ponúknuť svetu je žalostná a prvý krok, ako toto zmeniť, je urobiť poriadok v školstve. Neostoja drísty súmračných pinglov, že nie sú peniaze. Ak sú peniaze na futbalové ihrisko, zbytočný dopravno informačný systém, vianočné dôchodky, odkupovanie poisťovne a podobné nezmysly, určite sa nájdu i peniaze na niečo rozumné...

Samozrejme - otázkou je, ako sa ku svojim požiadavkám postavia samotní učitelia. Parafrázujúc majora Halušku „...čo s takým veliteľom čaty, ktorý si nevie urobiť poriadok... von oknom by som ho vyhodil a ešte by som ho za letu do riti nakopal..." skúsim na adresu učiteľov - čo s takými učiteľmi, ktorí sa nedokážu postarať ani sami o seba? Prečo veriť, že sa dokážu postarať o naše deti? Som toho názoru, že každý požíva toľko úcty, koľko si zaslúži. Najbližšie dni ukážu, koľko úcty patrí učiteľom. V tomto štáte je evidentne peňazí dosť. A je len na učiteľoch (sestričkách, hasičoch...), či tieto peniaze si rozdelia kumpáni zo súmračnej, alebo pôjdu do lepších vrecák.

Uvidíme... Nič menej - ak sa teraz učitelia nepostarajú o vyššie platy, neskôr už nebudú mať nárok. Dnes tu vládne mesiáš, ktorý vyhral vďaka drístom o lepšom živote. A je čas brať ho na zodpovednosť. Po pár rokoch jeho vlády už nebude z čoho. A nárok už nebude mať nik.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?