...ako sa súdruh odborár zobudil...

Autor: Juraj Kumičák | 9.7.2011 o 18:57 | Karma článku: 11,75 | Prečítané:  2652x

Štyri roky súdruhovia odborári v bielych plášťoch spokojne a tíško spinkali. Netrápili ich divné nákupy predražených zariadení do štátnych nemocníc, rastúci chaos  kolabujúceho zdravotníctva, v tichosti tolerovali stupňujúcu sa  zadĺženosť chorého systému...

Tá doba skončila. Róbertko prišiel o svoju funkciu, a tak sa jeho pingli začínajú aktivovať. Niektorí spôsobom vskutku nevídaným... Napríklad súdruh Kollár z lekárskych odborov výrokom, ktorým nám všetkým jasne dokladuje, prečo je odborárskym predsedom : „Transformácia vedie iba k zmene vlastníckych vzťahov. Nemocnice nie sú fabriky, zdravie nie je biznis, pacient nie je klientom tohto biznisu. Poslaním nemocníc nie je tvorba zisku, ale ochrana zdravia pacientov..."

Osobne si nemyslím, že poslaním nemocníc je ochrana zdravia, nakoľko do nemocníc chodia hlavne ľudia, ktorým zdravie chýba. Osobne si myslím, že poslaním nemocníc je prinavrátenie zdravia, alebo aspoň zmiernenie choroby... - ale ja som iba strojár, asi súdruh doktor odborár to vie lepšie... Ale to nie je dôležité...

Všetci vieme, že slovenské zdravotníctvo je choré a neefektívne. Stojí nás ale obrovské peniaze, pričom zmysluplnosť tohto dotovania spôsobom doterajším je viac ako otázny. Slovenské zdravotníctvo potrebuje nekompromisnú, radikálnu prestavbu. Lenže - máme tu súdruhov odborárov, ktorí sú napr. proti transformácii nemocníc, ale taktiež sú za väčšie pumpovanie peňazí do zdravotníctva a vyššie mzdy. Inak povedané - nechajte tento chorý systém na pokoji, nič zásadné s ním nerobte, len tu pchajte viac peňazí a nám dajte vyššie platy. Famózne... Lenže našťastie tu nie sú iba zdravotnícki odborári, ale aj my, daňovníci. A ja sa logicky pýtam :

ČO ZA TO?

O čo sa zlepší starostlivosť o pacienta, ak sa splnia požiadavky odborárov? Odpoviem - o nič. Len do toho budeme musieť napchať viac peňazí z našich daní..., a to je asi tak všetko. My prípadní pacienti z toho nebudeme mať nič. Nikde som nečítal konštruktívne návrhy lekárskych odborárov, kde ušetriť, čo zlepšiť, čo zefektívniť, čo zmeniť. A mňa to i dosť zaujíma - asi i preto, že z mojich odvodov a daní idú do zdravotníctva dosť veľké peniaze. Čo za ne máme? Trt makový. Ľudia poctivo platiaci svoje odvody čakajú v čakárni rovnako ako niktoši, ktorí štátu nič nedávajú. Starostlivosť je rovnaká pre všetkých - a žiaľ často krát rovnako chabá a pomalá. A keď ma trafí šľak, ani pes po mne neštekne. Osobne si viem predstaviť, že dáme štátu mesačný paušál (napr. 20€) na základné ošetrenie. I to, že peniaze, ktoré dnes platím nad rámec prípadného paušálu, pôjde (kľudne i pol na pol) v rámci solidarity a vlastného účtu. Žiaľ - nič také nehrozí... Ale hrozí niečo iné - že budeme platiť viac, bez šance na rozumné zlepšenie systému, azda len na zlepšenie životných štandardov pár lekárov. Prečo si to myslím? Pre výrok súdruha odborára Kollára.

Ak v nemocnici existuje niečo ako vstupy a výstupy, procesy, informačné, finančné a materiálové toky, ak nemocnica funguje v rámci nejakého ekonomického prostredia popísateľného vetičkami „Má dať" a „Dal", tak sú nemocnice tým istým čo fabriky a iba hlupák môže tvrdiť opak. Ako ale nazvať niekoho, kto tvrdí, že pacienti nie sú klientmi? Áno - úcta mnohých lekárov k pacientom / klientom je divná. Lenže pokiaľ si zdravotnú starostlivosť platíme, tak si jednoducho tú úctu zaslúžime a máme plné právo ako klienti požadovať efektívnejšie zdravotníctvo a lepšie služby. A pravdupovediac - urážajú ma názory boľševického relikta, ktorý v nás nevidí klientov, lebo ak nemám byť klientom, nevidím zmysel v platení odvodov a daní, a už vôbec nevidím dôvod v dotovaní zo socializmu neprebudených kdejakých prepytujem felčiarov. Ja osobne k životu nepotrebujem žiadnych lekárskych odborárov. Nemám problém platiť si napriamo zo svojho platu lekárov, ktorých si vážim, alebo nemocnicu, ktorá si moje peniaze zaslúži. Ale hnusí sa mi predstava, že moje dane idú na takých, ako je Kollár.

To, že zdravie je predovšetkým biznis, už pochopil a využil aj súdruh kachličkár. To už azda u nás pochopili všetci. Ak ale v čele lekárskych odborov je niekto, kto pacienta nepovažuje za klienta, treba ho hnať svinským klusom zo zdravotníctva preč. Aj s tou stupídnou bandou, ktorá zdieľa jeho názory a vyhráža sa nám, klientom, výpoveďami a obštrukciami. Nech sa kľudne pakujú preč... Osobne si myslím, že nášmu zdravotníctvu to iba pomôže.

p.s. - z materiálu HPI : Vláda Roberta Fica prostredníctvom svojich ministrov Ivana Valentoviča a Richarda Rašiho nastolila trend štátneho zdravotníctva. Výsledkom je finančná strata vo výške 382 mil. €, ktorú budú musieť zaplatiť všetci občania SR, či už vo vyšších daniach alebo vyšších odvodoch... Štátne zdravotnícke zariadenia vytvorili dlh 271 mil. €... Len pripomíname, že štátne zdravotnícke zariadenia, ktoré boli transformované na akciové spoločnosti, sú bez dlhov...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?